Zima je obdobím ťažby dreva

Najmä listnaté stromy sa z viacerých dôvodov ťažia väčšinou na jeseň a v zime. Vtedy sa najmä holé listnaté stromy rúbu oveľa ľahšie. Ťažisko stromu sa dá oveľa lepšie posúdiť kvôli nedostatku listovej hmoty a jednotlivvé stromy sú oveľa menej náchylné na vietor. Pre lesného hospodára to zvyšuje bezpečnosť práce a zostávajúce stromy nie sú pri ťažbe poškodené. 

Nízke teploty chránia pôdu:
Toto je obzvlášť dôležité pri odstraňovaní guľatiny z lesa; Lesná pôda a chodníky sú pri zamrznutí oveľa menej poškodené. Žiaľ, prízemný mráz už nie je taký spoľahlivý ako kedysi.

V zime je aj najmenej vody v nadzemnej časti stromu. To zlepšuje kvalitu dreva pre ďalšie spracovanie. Navyše takmer nehrozí, že drevo napadnú huby a hmyz a znížia jeho kvalitu. 

Šetrná ťažba dreva teda úzko súvisí s ročným obdobím.

1 Technické pomocné prostriedky na ťažbu
2 Pracovné oblečenie
Ťažné lano Dynaforce 21 mm Ťažné lano Dynaforce 21 mm Ťažné lano Dynaforce 18 mm Ťažné lano Dynaforce 18 mm Ťažné lano Nordforest FTF 6,0 Ťažné lano Nordforest FTF 6,0 Ťažné lano Nordforest FTF 8,5 Ťažné lano Nordforest FTF 8,5 Ťažné lano Nordforest FTF 4,5 Ťažné lano Nordforest FTF 4,5 Vrhacie lanko Dyneema Ø 3 mm Vrhacie lanko Dyneema Ø 3 mm T-háky T-háky Ochranná vosková emulzia Anchorseal do -12 °C Ochranná vosková emulzia Anchorseal do -12 °C Spona proti praskaniu dreva Signumat Premium Spona proti praskaniu dreva Signumat Premium Kmeňový lis LT-WVS Kmeňový lis LT-WVS Zatĺkacie kladivo na spony Signumat Premium Zatĺkacie kladivo na spony Signumat Premium Ťažné lano Nordforest FTF 2,5 Ťažné lano Nordforest FTF 2,5 Bezpečnostná vidlica Münchehofer Bezpečnostná vidlica Münchehofer Posuvný hák pre tyče ARS Posuvný hák pre tyče ARS TT-kombinované kladivo TT-kombinované kladivo Zatĺkacie kladivko na sponu Signumat Premium Zatĺkacie kladivko na sponu Signumat Premium Posuvný hák s dorazovým pazúrom pre tyč Silky Hayauchi Posuvný hák s dorazovým pazúrom pre tyč Silky Hayauchi Pásový kmeňový lis Nordforest Bär Pásový kmeňový lis Nordforest Bär Vlnitá oceľová páska z ušľachtilej ocele Vlnitá oceľová páska z ušľachtilej ocele Popruh pre pásový kmeňový lis Nordforest Bär Popruh pre pásový kmeňový lis Nordforest Bär Ťažný kužeľ Dynaforce Ťažný kužeľ Dynaforce Račňa pre pásový kmeňový lis Nordforest Bär Račňa pre pásový kmeňový lis Nordforest Bär Posuvný hák s dorazovým pazúrom Tri Saw Lock25 Posuvný hák s dorazovým pazúrom Tri Saw Lock25 Páka pre pásový kmeňový lis Nordforest Bär Páka pre pásový kmeňový lis Nordforest Bär Vlnitá oceľová páska z pásovej ocele Vlnitá oceľová páska z pásovej ocele